Nejste přihlášeni a je možné, že nevidíte celý obsah. Doporučujeme se přihlásit.

Podívejte se, jak dnes bylo vaše medvídě úspěšné. Nahlédněte do fotoalba a zkontrolujte příspěvky.
Wrrrrrr!
16. 2. 2018
Ochutnávka exotického a prémiového ovoce a zeleniny

V pátek 16. 2. jsme v naší třídě díky společnosti Bovys ochutnávali různé exotické ovoce méně obvyklé i známější. V nabídce bylo avokádo, nashi, mochyně, granátové jablko, kiwi, karambola, mango, pomelo, cherimoya. Ze zeleniny jsme ochutnali bílou ředkev, která je pro svůj tvar nazývána "mozzarella" po známém italském sýru. Žákům moc chutnalo a snad si díky obsaženým vitamínům upevnili svou imunitu v době chřipkové epidemie.  

14. 2. 2018
Krásného Valentýna!
  • Krásného Valentýna! 11611
3. 2. 2018

Dílny čtení

Četba je jednou ze základních kulturních potřeb člověka, uspokojuje jeho touhu po vědění a zprostředkovává informace. Je nejen nositelem vzdělanosti, ale přináší také potěšení, únik od nudy a běžných starostí. Přesto, jak ukazují mnohé výzkumy, obliba četby má v současné době (v konkurenci moderních prostředků) spíše sestupnou tendenci. Zvláště u dětí je tento jev jasně patrný. Přitom vztah člověka ke knize se formuje právě v raném věku. Postoj, který si čtenář v dětství k literatuře vytvoří, předurčuje vnímání role knih v životě dospělého a ve výsledku ovlivňuje také možnost jeho budoucího uplatnění ve společnosti. Důležitost dětského čtenářství je tedy nesporná. Naší snahou by tedy mělo být podporovat dětské čtenářství všemi dostupnými prostředky. Měli bychom se spolupodílet na tom, aby děti přijaly literaturu jako běžnou součást života a četbu jako jednu z možností, jak příjemně strávit volný čas.

Je třeba, aby děti každý den doma alespoň 10 – 15 min. četly. Zda potichu nebo nahlas již nechám na uvážení rodičů. Děti, které dosud nečtou plynule, by měly číst raději nahlas. Stále pokračujeme v našich čtenářských rybníčcích. Do konce března by žáci měli mít přečtenou třetí knihu. Již budeme dělat písemný záznam o přečtené knize. S dětmi ve škole natrénuji a děti dostanou domů potřebný formulář.   

Od února budeme mít s dětmi jednou týdně (v pátek poslední vyučovací hodinu) dílny čtení (dle Kateřiny Sládkové). Během dílny čtení si děti především čtou knihu podle vlastní volby a následně na přečtené reagují. Cílem je hledat cestu, jak každé jednotlivé dítě ke čtenářství přivádět. Autorka této metody říká, že děti se stávají lepšími čtenáři i díky svým spolužákům. Důležité je, že své čtenářské zážitky mohou sdílet s ostatními. V dílnách čtení často nastávají spontánní hovory nad knihami, když se děti se zájmem ponoří do prozkoumávání knihy svého spolužáka. Prosím, aby si žáci přinesli do 9. února do školy knihu, kterou ještě nečetli a mají zájem si ji přečíst. Prosím rodiče, aby dětem pomohli s výběrem vhodné knihy.

Děkuji a těším se na společné chvilky strávené s dětmi a jejich                                                             knížkami paní učitelka Dáša Karlová

 

31. 1. 2018
Fit dobroty z našeho kraje

Ve středu 13. 12. jsme obdrželi radostnou zprávu, že kolektiv naší třídy se stal jedním z hlavních výherců v soutěži FIT DOBROTY z našeho kraje, kterou pořádala LAKTEA, o.p.s.pro základní školy v celé České republice. Soutěžili jsme s tvarohovou pomazánkou s mrkví, kterou jsme vyráběli a chlebíčky poté nazdobili mléčnými výrobky z farmy ve Bělči. Rodina Homolova a paní Hanka Jandalová si zaslouží naše velké poděkování. Ceny jsme obdrželi v den vysvědčení. Vyhráli jsme následující soubor výher: dárkový šek na 3.000,- Kč, pro školu sadu nerezových hrnců TESCOMA v hodnotě 4.000,- Kč, sadu kořenek a chňapky na vaření do školní kuchyňky značky TESCOMA v hodnotě 1.000,- Kč, čajovou konvici pro patrona a otvírák pro každého člena kolektivu. Více na www.fitkonto.cz. Vyhrané peníze plánujeme použít na společný výlet. Dětem moc gratuluji, děkuji za skvělou spolupráci a těším se na další akce, které spolu podnikneme! 

                                                                paní učitelka Dáša Karlová

31. 1. 2018
Ferda a jeho mouchy

Zažívat různé pocity, i ty méně příjemné, je přirozené. Není špatné pociťovat hněv nebo žárlivost. Problém ale nastává, pokud v návalu těchto emocí ubližujeme sobě nebo někomu jinému. To se většinou stává, když svým emocím sami nerozumíme. Proto byla do školy zakoupena pomůcka Emušáci. Ferda a jeho mouchy. Jedná se o plyšovou hračku - žabáka Ferdu a jeho kamarádky mouchy (moucha Důvěra, Hněv, Osamocení, Radost, Smutek, Strach, Zvědavost a Žárlivost). Součástí pomůcky je také kniha plná pohádkových příběhů. Ta je určena dětem do 10 let. Využívat ji budeme v rámci třídnických hodin. Pomůcku uvítala i školní psycholožka Mgr. Simona Krutská. Děti se prostřednictvím příběhů dostanou do situací, které jsou jim blízké. S pomocí vyučujících pak mají možnost naučit se rozpoznávat a zvládat pocity, rozvíjet zdravé sebevědomí, dovednost komunikace, ale také budovat ve třídě vztahy mezi žáky založené na důvěře. Tento týden jsme se s žabákem Ferdou a mouchami seznámili. Pracovali jsme s příběhem Houpačka aneb o tom, jak může vzniknout přátelství. Povídali jsme si, jak vyjadřovat pocity radosti, jak se umět radovat s ostatními. V hodině výtvarné výchovy jsme si pak nového kamaráda Ferdu namalovali a pomocí jedné z much vyjádřili, jak se zrovna cítíme. Jsem moc ráda, že většina z nás se cítila "strašlivě" šťastně.

24. 1. 2018
Výchovný koncert

Ve středu 24. ledna se ve škole konal výchovný koncert, který si pro nás připravili žáci a učitelé Soukromé základní umělecké školy Schola Musica Stella Maris z Králova Dvora. S dětmi pracují Petr a Simona Krutských, kteří učí hru na klavír, kytaru, flétnu a také vedou sbor. V průběhu dopoledne proběhly tři koncerty, na nichž se v roli diváků vystřídaly všechny třídy. Z naší třídy účinkovaly Liduška Krutská a Jindra Jelínek. Bylo to úžasné. Moc děkujeme.

21. 1. 2018

Plavecká výuka

Termíny: vždy v pátek

23.2., 9.3., 23.3., 6.4., 13.4., 20.4., 27.4., 4.5., 11.5., 18.5.

Sraz před školou vždy v 7:25, návrat kolem 11 hod. Nebudeme čekat!!!

 S sebou: plavky (chlapci nesmí mít šortkové), koupací čepice,

                ručník, mýdlo, svačina, pití, dívky si udělají culík,

                aby se jim lépe nandavala koupací čepice, igelitová

                taška na mokré věci,

                na vyučování nebudeme potřebovat nic, budeme mít čtení.

 Plavecká výuka je povinná. Pokud se dítě nemůže zúčastnit ze

zdravotních důvodů, je třeba lékařské potvrzení.

Po dobu plavecké výuky dojde ke změně rozvrhu. V úterý místo

tělesné výchovy bude matematika nebo český jazyk, ve čtvrtek

bude místo tělesné výchovy prvouka.

19. 1. 2018
Čekáme na sníh

Stále nedočkavě očekáváme sníh. Zatím marně. Proto se snažíme si zimu navodit alespoň krásnými obrázky!

26. 12. 2017
Perníčky

Před Vánoci jsme si do třídy pozvali paní Ivu Nedbalovou. Ta nás učila zdobit perníčky. Moc jí za to děkujeme. Děti tato činnost velice zaujala. Důležitou součástí bylo i ochutnávání cukrové polevy. Nejprve si každý žák ozdobil jeden „zkušební“ perníček a ihned snědl. Prý byl moc dobrý. Pak jsme zdobili perníkové svícny. Pevně věřím, že děti tímto dárkem mile překvapily své blízké.

23. 12. 2017
Veselé Vánoce a šťastný nový rok 2018
23. 12. 2017
Vánoce

Na Vánoce jsme se těšili už od začátku prosince. A také jsme se náležitě chystali. Každý den si jeden žák bral čokoládičku z adventního kalendáře. Vyráběli jsme dárek pro rodiče a vánoční přání. Nacvičovali na Vánoční akademii. 22. 12. se konala vánoční besídka. Žáci si zazpívali koledu, ochutnali od kamarádů vánoční cukroví, připili dětským šampaňským na šťastný nový rok 2018 a rozbalili dárky. Každé dítě dostalo "dobíjecí krabičku" plnou krásných vzkazů od spolužáků. Vždyť co nás dokáže nejlépe dobít a pozitivně naladit? Zcela jistě právě vlídné slovo, úsměv a pohlazení. A tak ať nás provází každý den i v novém roce 2018.

8. 12. 2017
Andělská cesta

Ve čtvrtek 7. 12. jsme se vypravili spolu s 2.B do Karlštejna. Během našeho putování ke hradu jsme se setkali se spoustou andělů, u kterých jsme plnili tajemné úkoly - například jsme si zazpívali vánoční koledu; vzpomínali na všechny, které máme rádi; skládali puzzle; luštili hádanku. Pod hradem jsme si vypili výborný andělský čaj a se zaujetím sledovali živý betlém. Cestu na nádvoří hradu nám však zastoupil krutý král Herodes, jediné co ho zajímalo – kde se nachází malý Ježíš. Nic jsme neprozradili.

Karlštejnské Muzeum betlému jsme navštívili na zpáteční cestě. Obdivovali jsme betlémy vyřezávané ze dřeva, vytvořené z papíru, upečené z perníku či skleněné, nejmenší v lískovém oříšku, větší ve vlašském a kokosovém ořechu. Nejvíce nás okouzlil pohyblivý betlém umístěný v podkroví budovy.

Andělské putování se všem velice líbilo, veliké poděkování patří "Domečku Hořovice" a studentkám SPg Beroun. 

                                               Dagmar Linková a Dagmar Karlová

5. 12. 2017
Psaní u, ú, ů
  • Psaní u, ú, ů 9000

V českém jazyce jsme začali probírat novou látku - psaní u, ú, ů. Udělali jsme si (většinou) přehlednou pomůcku.

5. 12. 2017
Záložka do knihy spojuje školy 2

Přišly nám záložky ze Slovenska. 

5. 12. 2017
Mikuláš

5. 12. navštívil naši školu Mikuláš, anděl a čert. Hříšníci byli potrestáni a všichni dostali odměnu. 

6. 11. 2017
Soutěž pro školní kolektivy „FIT DOBROTY Z NAŠEHO KRAJE“

Soutěž pořádá Laktea, o.p.s., realizátor programů Ovoce do škol a Školní mléko. Cílem akce je probudit v žácích zájem o problematiku lokálních potravin a produktů. Více na http://www.fitkonto.cz/.

Nám používání regionálních potravin není cizí. Již od první třídy navštěvujeme místní farmáře a včelaře. Tak proč se do soutěže nepřihlásit? K výrobě pomazánky jsme si vybrali Regionální potraviny (zrající polotvrdý sýr, tvaroh a dlouhý sýrový provázek) z farmy pana Homoly z Bělče. Jedná se o rodinnou farmu, která zpracovává mléko na široký sortiment výrobků. Zvláště sýrový provázek se těší velké oblibě dětí. Vyznačuje se jemnou chutí, šťavnatostí a nízkým obsahem soli. Tuto farmu známe i z televize. Navštívili ji Kluci v akci. Potraviny nám přivezla až do školy sýrařka Hanka Jandalová, která si s námi o výrobě sýrů a tvarohu povídala. Řekla nám mnoho zajímavého o nelehké, ale krásné a prospěšné práci zemědělců. Farmě Homolka moc děkujeme, protože produkty k výrobě pomazánky nám věnovala zcela zdarma. Naší základní surovinou byl tvaroh. Zvolili jsme ho proto, že je lehce stravitelný a obsahuje řadu cenných látek. A co přidat k tak kvalitní potravině? Napadla nás mrkev. Chroupání mrkve posiluje imunitu. K ozdobení jsme použili mimo jiné i dýňová semínka. Ta působí zvláště pozitivně na trávení. A protože jsme na jaře navštívili tatínka naší spolužačky Kačky Kuĺhové – včelaře, nemohli jsme zapomenout na med. Paní učitelka říká: „Denně lžička medu dělá z dědy neposedu.“ Včelí med léčí nachlazení, kašel, ale také poruchy krevního oběhu a zažívacího ústrojí. Proto jsme naši zdravou svačinu doplnili šípkovým čajem s medem. Sušené a drcené šípky na čaj přinesla naše spolužačka Eliška Říhová. Vše nám moc chutnalo.   

18. 10. 2017
Halloween

Halloween je anglosaský lidový svátek, který se slaví 31. října. Svátek se slaví většinou v anglicky mluvících zemích, převážně v USA, Kanadě, Velké Británii, Irsku, Austrálii a Novém Zélandu. Tradičními znaky Halloweenu jsou vyřezané dýně se svíčkou uvnitř, dále čarodějky, duchové, černé kočky, košťata, oheň, příšery, kostlivci, sovy, výři atd. Typickými barvami jsou černá a oranžová. My jsme se rozhodli vytvořit si obrázky z písku právě s touto tematikou. Nová technika děti skutečně zaujala, práce je bavila a vytvořily skvostná dílka.

 

16. 10. 2017
Prodaná nevěsta

V pondělí 16. 10. jsme se vypravili do Prahy na vzdělávací program HURÁ DO OPERY! organizovaný Státní operou. My jsme zhlédli operu Prodaná nevěsta. Ta byla zahrána odlehčenou a zábavnou formou tak, aby v dětech byl nenásilně probuzen zájem o operu a byly zbořeny případné zábrany dětí před „vážnou hudbou“. V době rekonstrukce Státní opery se hraje v Domě dětí a mládeže Praha 2. Přesto bylo na co se dívat a hlavně co poslouchat. Střídaly se typické melodie s hranými dialogy. Děti zaujaly kostýmy. S programem jsme byli spokojeni a určitě to nebylo naše poslední setkání s operou.

11. 10. 2017
První pomoc

Ve středu 11. 10. jsme v naší třídě s radostí přivítali maminku spolužáka Pepy Klemaiera. Ta si pro nás připravila přednášku o první pomoci. Přišla stylově oblečená v uniformě zdravotní sestřičky. Nejprve jsme zopakovali telefonní čísla policie, záchranné služby, hasičů a integrovaného záchranného sboru. Nacvičili si, jak telefonní hovor probíhá. Potom jsme se seznámili s obsahem lékarničky. A zachraňování raněných mohlo začít. Nejprve je důležité zajistit 5T – ticho, tišení bolesti, tekutiny, transport, teplo. Následně si děti vyzkoušely zavěsit ruku na šátek, dát raněného do stabilizované polohy. Na figuríně, kterou jsme pojmenovali Honza, jsme si ukázali masáž srdce. Paní Zuzaně Klemaierové moc děkujeme. Přednáška byla úžasně zajímavá a už nyní se těšíme na další setkání. To bude na téma „Senior“.

11. 10. 2017
Významné stromy v Litni

Při návštěvě liteňského zámeckého parku a prohlídce dendrologické stezky jsme využili této vzácné chvíle a nasbírali krásně zbarvené listy. Paní učitelka je vylisovala a s popisy zalaminovala. Nyní je máme na nástěnce a povídáme si o stromech. Jsou tu stromy známé – javor mléč, lípa srdčitá, ale i méně známé – dub šarlatový nebo dřín obecný. Některé stromy v parku mají své patrony. Jsou to slavné osobnosti – například Adam Plachetka, Dagmar Pecková, Štefan Margita, dirigent Jiří Bělohlávek nebo politik Karel Schwarzenberg. V Litni najdeme ovšem i další stromy, které stojí za zmínku. U zadního vchodu do školy je liliovník tulipánokvětý. Před školou zase najdeme jinan dvoulaločný.  Nejstarší prehistorické stopy po rostlině podobné jinanu vedou až do geologického období rozhraní karbonu a permu v prvohorách, tj. do období asi před 300 až 270 miliony let. U stromku je pomníček paleontologa Ivo Chlupáče, který určil nový druh trilobita a pojmenoval ho po P. O. Novákovi. Pravoslav Otomar Novák je paleontolog, který žil v Litni a je pohřben vedle školy. Pokud i vy znáte nějaký zajímavý strom v Litni, o své informace se s námi podělte. Budeme moc rádi.